
2022. aasta praktikaülesande sisendiks oli soov töötada välja avaliku ruumi pehmemööbli lahendus. Töö ellu viimisel lähtusin disainmõtlemise protsessi erinevatest etappidest.
Taustauuring

Esmalt analüüsisin tooterühma ja selle kasutust läbi disaineri abivahendite: SWOT mudel, väärtuspakkumise tabel, persoonade koostamine ning intervjuu müügispetsialistiga. Eelnev aitas suhestuda kliendi ning lõpptarbijaga ning lisaks mõista nende soove ja hirme.
Seejärel uurisin trende mujalt maailmast. Analüüsisin nähtud mööbli plusse ja miinuseid, nende funktsionaalsust ja eripära.

Eelneva taustauuringu põhjal valideerisin nõuded disainile ehk põhitõed, mida tuleb kindlasti arvesse võtta. Näiteks, sama seeria mitmekülgne kasutatavus, võimalus asetada toode keset tuba, aluse lihtne koristatavus jms.
Visandamine
Järgnes ideekavandite visandamine, millest valisin välja kolm ja tutvustasin neid ettevõttele. Tuues välja iga toote plussid ja miinused ning põhjendused, miks on valitud just sellised lahendused.

Valituks osutus kolmas lahendus. Määrasin tootele mõõdud, mis arutasime läbi ka ettevõttepoolse tehnoloogiga.

Maketeerimine
Seejärel mudeldasin ja printisin välja esimese 1:10 maketi.

Tajumaks veelgi paremini kuju ja vormi ning mööbli päris suurust, valmistasin ka papist 1:1 maketi. Suure maketi loomine aitas kinnitada eelnevalt aimatavad ning vormist tulenevad kanga šabloonide keerukamad kohad. Lisaks aitas makett teha mõned mõõdu täpsustused.

Tehnoloogi töö
Edasi liikusin tehnilise lahenduse välja töötamisega. Selged juhised tulid tootjalt ka materjalide osas. Näiteks, millises mõõdus on nende tootmises enim levinud poroloonid ja vineer jmt. Kõike eelnevat võtsin arvesse raami mudeli loomisel. Töö mudeliga liikus väliskihist ja gabariitmõõtmetest järjest sissepoole, esmalt poroloonide paksus ja siis arvestus põhja vedrudega, vineeri mõõtude ja lõpuks jala kõrgusega.
Pärast põhjalikku analüüsi ja mudelite mitmekordset muutmist, valmisid kõikidest detailidest tootjale tasapinnalised DWG-failid. Lisaks lõin erinevate kujude ja laiustega diivani makette ning kolmvaate joonised, mida edasises töös kasutada.



Selles etapis lõppes minu töö ja praktika aeg. Kogemuse eest olen väga tänulik Rekson Furniture OÜ-le, kes andis mulle võimaluse nendega koostöös omi mõtteid teostada. Sain kinnitust, et iga projekti puhul on oluline põhjalik eeltöö, mille kaudu kogutud mõtted ja tähelepanekud teevad palju konkreetsemaks loodava objekti ülesande, mõõdud ning kasutuse.
Veel mõned AI abiga koostatud ilupildid:

Autorideklaratsioon
Kinnitan, et olen “Avaliku ruumi istemööbli” loonud iseseisvalt ja disain ei ole kopeeritud.
Kõik mõõdud ja tehnilised lahendused on minu enda välja mõeldud.
2022 sügis.